6.2.2 Ohrožení biologickými prostředky |
Ve srovnání s chemickými i radiačními prostředky se vyznačují biologické prostředky (B-agens) značnou variabilitou, protože mohou mít naprosto odlišné efekty při svém působení na živý organizmus. Tyto rozdíly jsou dány původcem nákazy. Máme na mysli odlišnou nakažlivost, inkubační dobu, délku přežívání v zevním prostředí, množství potřebné k infikování, průběh a závažnost onemocnění. Podle vyvolávajícího původce členíme B-agens na bakteriální, virové, rickettsiové, mykotické a toxinové. Výrazné diference jsou v terapeutickém postupu, je zde analogie s klinickou medicínou. Zatímco bakteriální, mykotická, případně rickettsiová onemocnění jsme schopni zvládnout antibiotiky, virová jsou obtížně léčitelná. Toxiny mají charakteristiku chemické látky. Podle původu je dělíme na toxiny mikrobiální, zvířecí (zootoxiny) a rostlinné (fytotoxiny). Samotné B-agens jsou k dispozici buď ve formě kapalné nebo suché, která je lépe skladovatelná a i její převoz a použití je snazší. Jejich rozšíření je možné následujícími způsoby:
Za nejúčinnější metodu je považován aerosolový mrak, který je vytvořen z mikroskopických částeček a je zpravidla neviditelný. Obecně se využívají dva principy. Výbuch bomby (případně bomby uvnitř rakety) nebo sprejováním ze specializovaného zařízení. Účinnost mraku je dána řadou faktorů:
Biologický původce, je-li dostatečně odolný vůči zevnímu prostředí, může kontaminovat rozsáhlé území i na dobu řady let. B-agens je možné, proti chemickým, připravit relativně levně a lehce. Rovněž jejich použití je výrazně levnější a z hlediska počtu zasažených výrazně účinnější, jak je dokumentováno i v tabulce 6.1 porovnávající základní charakteristiky biologických a chemických prostředků. Tab. 6.1 - Základní charakteristiky biologických a chemických prostředků (14)
Je zcela nepochybné, že biologické zbraně se vyznačují vysokou účinností. Morbidita a zejména letalita B-agens převyšuje až o několik řádů nejtoxičtější nervově-paralytické látky. Tak např. 1g botulotoxinu představuje až milion smrtelných dávek, v případě antraxu dokonce až 100 milionů. Tento údaj je ovšem pochopitelně ryze teoretický. Je pochopitelné, že i B-agens má proti chemickým prostředkům některé nevýhody. Jedná se zejména o tyto následující:
Jak jsme již zdůraznili, pro ochranu obyvatelstva je nejdůležitější rychlá detekce B-agens. Proto se stejnou intenzitou, se kterou jsou vyvíjeny nové B-agens, jsou rovněž vyvíjeny a zaváděny stále rychlejší detekční a identifikační systémy, takže dřívější řádově hodiny až dny se s využitím sofistikovaných detekčních a identifikačních systémů s využitím imunologických a jiných metod zkracují řádově na hodinu. IzolaceZákladním opatřením v ohnisku nákazy při použití B-agens je izolace a odběr vzorků od postižených i suspektně postižených a exponovaných osob, které jeví příznaky onemocnění či je zde pouhé podezření a osob, které s postiženými byli v kontaktu. Prvním opatřením je systematický cílený dohled nad postiženými a exponovanými osobami a na provádění léčebně preventivních izolačních opatření k lokalizaci a likvidaci infekčního onemocnění v ohnisku napadení. ObservaceObservaci organizuje a provádí izolačně-karanténní tým ve složení epidemiolog, mikrobiolog, zdravotní sestry, laborantky, který by měl mít k dispozici mobilní laboratoř. Pro stanovení délky observace je určující doba zjištění posledního případu onemocnění a maximální inkubační doba. Observace zahrnuje:
Zdravotní dohled nad nemocnými a exponovanými osobami spočívá v dalším vyhledávání nemocných a podezřelých onemocnění, sledování jejich zdravotního stavu a odběru biologického materiálu. Průběžně se provádí dezinfekční opatření a úplná hygienická očista. KaranténaKaranténou rozumíme nejpřísnější protiepidemická opatření, jejichž účelem je úplná a bezpečná izolace osob a likvidace všech přenosných onemocnění v ohnisku nákazy. Karanténa zahrnuje:
Karanténa se ruší uplynutím maximální inkubační doby nebo dvojnásobné inkubační doby dané infekce, které se počítají ode dne izolace posledního nemocného a po provedení konečné ohniskové dezinfekce.
|