4.6.5 Krizový management zdravotnictví kraje |
Krizový management rezortu v podmínkách zdravotnictví kraje zajišťuje v plném rozsahu platné legislativy podíl zdravotnictví kraje na bezpečnosti ČR a to v rozsahu: traumatologické, havarijní a krizové připravenosti. Ve smyslu zásad krizového managementu rezortu je tvořen vedoucími pracovníky zdravotnictví kraje, v čele s vedoucím odboru zdravotnictví správního úřadu a členy krizového managementu, kterými jsou ředitel Územního střediska záchranné služby, nemocnice a Krajské hygienické stanice. Plní úkoly dané platnou legislativou a v rámci přijímaných opatření v působnosti správních úřadů zajišťuje podporu záchrannému sboru, resp. nasazovaným výjezdovým skupinám Územního střediska záchranné služby, a to v posloupnosti míry závažnosti vzniklé události, resp. navozené situace. Aktivace krizového managementu rezortu v kraji je prováděna zdravotnickým operačním střediskem zdravotnické záchranné služby vždy při vzniku mimořádné události spojené s výskytem hromadného postižení osob překračující možnosti běžné směny sil a prostředků Územního střediska zdravotnické záchranné služby.Spuštěním plánovaných opatření traumatologického plánu zdravotnické záchranné služby (spolu s MODULEM PRO HROMADNÁ NEŠTĚSTÍ) zahajuje krizový management činnost k přímé podpoře záchranné akce dalšími opatřeními z oblasti havarijní připravenosti – MODUL PODPORY TRAUMAPLÁNU, z oblasti krizové připravenosti – MODUL KRIZOVÉ PODPORY; a z oblasti opatření civilní ochrany příslušníků zdravotnické záchranné služby. V dalším kroku je předmětem zájmu oblast hospodářských opatření a regulačně - správních opatření podle zákona č. 240 /2000 Sb. a zákona č. 241/2000 Sb..
Úkoly krizového managementu zdravotnické záchranné službyHlavním úkolem je zajistit podporu záchranných a likvidačních prací opatřeními traumatologické, havarijní a krizové připravenosti, opatřeními civilní ochrany, plánovanými již v době před vznikem možné mimořádné události, a modifikovat je podle reálné situace. Nezbytnou zdravotní péči modulovat podle rozsahu události po celou dobu řešení dopadů mimořádné události nebo po celou dobu trvání krizové situace na území správního celku a dopadající jeho populaci. Záchranné práce zajistit opatřeními civilní ochrany, zásobovací podporou a to procesem obhospodařování uskladněného materiálu, dopravou na místo potřeby a doplňováním podle spotřeby. Traumatologická připravenost zdravotnické záchranné službyRozsah úkolů je řešen v rámci procesu TRAUMATOLOGICKÉHO PLÁNOVÁNÍ a to na principech a zásadách pro traumaplánování ve zdravotnictví, a v posloupnosti:
Havarijní připravenost zdravotnické záchranné službyHavarijní připravenost navazuje na přípravu řešit hromadná neštěstí standardním systémem, tj. soustavou výjezdových skupin doplněných o MODUL PRO HROMADNÁ NEŠTĚSTÍ a cílovými zdravotnickými zařízeními, a to podporou opatření traumaplánu, především MODULEM PODPORY TRAUMAPLÁNU.
Sestavování MODULŮ je opřeno o současné poznání spektra možných typů postižení a je stavebnicově uspořádáno prostřednictvím základních souprav. Použití technologie souprav umožňuje rychlé vyskladnění a účelné rozvinutí základny – TRIAGE, ROZŠÍŘENOU TRIAGE, DOČASNOU ZDRAVOTNICKOU ZÁKLADNU a další, odůvodněnou spotřebu a minimalizuje dopravní a přepravní náklady. Tomuto účelu slouží:
Krizová připravenost zdravotnické záchranné službyKrizové plánování je prováděno podle zásad pro krizové plánování s cílem vypracovat soubor plánů krizové připravenosti dodavatelů nezbytné zdravotní péče a to v rozsahu dodavatelů, kteří zajistí dodávky v nepřetržitém režimu. Rozsah úkolů je řešen plánem krizové připravenosti:
Základní funkci zdravotnictví krajského správního celku, tzn. zajistit v období vyhlášení krizových stavů zdravotní péči v nezbytném rozsahu (zákon č. 241/2000 Sb.) , je opřeno o účelnou restrukturalizaci soustavy zdravotnických zařízení a poskytovaných služeb tak, aby byla zajištěna zdravotní péče po obyvatelstvo v úrovni, která vyloučí možnost těžké újmy na zdraví z důvodu selhávání systému. Rozsah úkolů je zajišťován KRIZOVÝM PLÁNEM REZORTU ve smyslu typových plánů zdravotnictví (standardy pro krizové situace):
Krizová připravenost akceptuje všechna opatření předcházejících úrovní připravenosti a je dimenzována na potřebu zajistit funkčnost systému přednemocniční neodkladné péče i v podmínkách, které byly navozeny razantní událostí, vedoucí ke zhroucení běžného stylu života a infrastruktury na postiženém území. Tímto je navozena krizová situace s přímým a bezprostředním ohrožením zdraví populace a vynucuje si zcela jiná správní, hospodářská a další opatření, včetně omezení práv a svobod občana.
V situaci „nestandardního chodu společnosti“ je otázka nestandardní zdravotní péče posunuta směrem k potřebám zajistit „nezbytnou zdravotní péči“ tak, aby nedošlo k těžkému poškození zdraví obyvatelstva a současně, aby prioritní péči dostávaly síly odstraňující následky takové události a obnovující standardní chod společenství včetně správní činnosti všech úřadů a institucí, řešící potřeby postižené populace. Ve zdravotnictví se jedná o fungování systému poskytování zdravotní péče (primárně systému přednemocniční neodkladné péče) v režimu krizových stavů, za podmínek krizového řízení a nutných hospodářských opatření, vše k zajištění základního úkolu rezortu: poskytovat nezbytnou zdravotní péči za účelem přežití obyvatelstva v postižené oblasti; i mimo postiženou oblast. Nezbytnou zdravotní péči řešit v nejbližším okolí prostoru hromadného neštěstí a v prostorech mimo hromadné neštěstí realizací opatření nezbytných dodávek – systému hospodářských opatření pro řešení krizových stavů – podle vnitřních pravidel hospodářských opatření pro krizové stavy (zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy, a prováděcí vyhláška) v rámci krizové připravenosti správního celku. K tomu účelu slouží proces krizového plánování a požadavek na připravenost jednotlivých poskytovatelů vyjádřenou v plánu krizové připravenosti příslušného zdravotnického zařízení (zdravotnická záchranná služba, nemocnice, zařízení ochrany veřejného zdraví, zdravotnická zařízení lůžkového typu, ambulantní zdravotnická zařízení, atd.). Připravenost opatření civilní ochranyJe stanovena zákonem č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, pro provozovatele zdravotnického zařízení s povinností vytvořit podmínky pro výdej ochranných masek, filtrů pro ochranu dýchacích cest a ochranu povrchu těla a další ochranná opatření, prostřednictvím zařízení civilní ochrany. Obsah přípravy a provádění úkolů civilní ochrany upravuje pro zařízení civilní ochrany vyhláška č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva. Náhrady výdajů vynakládaných na ochranu obyvatelstva (osazenstva zdravotnické záchranné služby) stanovuje prováděcí předpis. Pro poskytovatele přednemocniční neodkladné péče to znamená:
K tomu rezort využívá svou krizovou infrastrukturu. V podmínkách zdravotnické záchranné služby tzn. krizová organizace zdravotnické záchranné služby vznikající restrukturalizací ZZS a aktivací krizového štábu ZZS se svým sekretariátem = krizový útvar zdravotnické záchranné služby a MODUL KRIZOVÉ PODPORY (ten doplňuje MODUL PRO HROMADNÁ NEŠTĚSTÍ a MODUL PODPORY TRAUMAPLÁNU základním vybavením možných pracovišť potřebným materiálem a prostředky zdravotní péče). Modulové uspořádání podpory umožňuje poměrně rychlé vybudování náhradních míst pro poskytování zdravotní péče (za zničené nebo vzdálené či jinak nedostupné zdravotnické zařízení) v místě potřeby; a to za využití pevných objektů či poškozených objektů zdravotnických zařízení, nebo náhradních objektů - stan, přístřešek; k poskytování lékařské první pomoci a zabránění prohlubování poruch zdraví směrem k těžkému tělesnému nebo psychickému poškození. A to až do doby náběhu systému zdravotní péče prostřednictvím nouzového systému (zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy – poskytování nezbytné zdravotní péče, zásobování léky, materiálem a prostředky). I za těchto podmínek však bude zdravotnická záchranná služba poskytovat přednemocniční neodkladnou péči podle zásad přednemocniční neodkladné péče a transportovat postižené do cílových zařízení – náhradních krajských nebo rezortních – v závislosti na charakteru postižení, ale ve ztížených podmínkách krizové situace. V této situaci bude rozhodující vnitrokrajská a mezikrajská koordinace, vzájemná podpora jednotlivých poskytovatelů v liniovém pojetí podle druhu a rozsahu poskytované zdravotními pojišťovnami, reorganizace zdravotnických služeb kraje a rezortní podpora, buď přímo řízenými organizacemi Ministerstva zdravotnictví ČR nebo rezortními kapacitami strategických zásob či mezinárodní pomocí v rozsahu záchranné a humanitární operace v režimu zahraniční výpomoci. Pro jednotlivé typy možných krizových situací (vždy v souladu s platnou Bezpečnostní strategií České republiky) se bude zdravotní péče (rozsah, úroveň, kvalita a dostupnost) regulovat Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím Ústředního krizového štábu, vlády, popř. typovými plány rezortu (standardy pro krizové situace).
|